Melek Teyze’ye filtre taktılar sağlığına kavuşturdular

Yorum yok Melek Teyze’ye filtre taktılar sağlığına kavuşturdular

Denizli Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Servisi’nde 57 yaşındaki Melek yarışan’a, alt ana toplardamarına filtre yerleştirilerek sağlığına kavuşturuldu.

Nefes darlığı ve göğüs ağrısı şikayeti ile Denizli Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Servisine başvuran Melek Yarışan’a akciğer toplardamar pıhtılaşması ve bacak toplardamar pıhtılaşması nedeniyle tedavi başlandı. Göğüs hastalıkları servisindeki tedaviden sonra kalp damar cerrahi servisine alınan Melek Yarışan’a tekrar akciğer toplardamar pıhtılaşmasını önlemek amacıyla lokal anestezi ile İnferior vena cava damarına (alt ana toplar damar) filtre yerleştirildi.

Ameliyatı gerçekleştiren Denizli Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Uzmanı Doktor İhsan Alur, hastaya yerleştirdikleri filtre ile kalbe giden kanın pıhtılaşmasını önlediklerini ve hastayı tekrar sağlığına kavuşturduklarını belirtti. Hastanın akciğer embolisine bağlı solunum sıkıntısı olduğunu anlatan Alur, şöyle konuştu: “Yapılan tetkik sonucunda bacak damarı ve akciğerinde pıhtılaşma arttığını gözlemledik. Alt ana toplardamarına filtre yerleştirerek bacak toplardamardaki pıhtının akciğere gitmesini önledik. İşlemimiz başarılı geçti. Bu yaptığımız alt ana toplar damarına filtre yerleştirme işlemi hastanemizde ilk kez uygulandı. Başarılı olduğumuz için Kalp Damar Cerrahi Servisi olarak çok mutluyuz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.